Jag har lite saker på G bakom kulisserna vad gäller min blogg. Jag har tagit beslutet att inte lägga ner den och jag har faktiskt fått mer inspiration sedan jag ändrade publiceringsdag från fredag-söndag. Tänk att så lite som att byta veckodag kan förändra känslan så mycket! Söndags-nystart för 3 veckor sen och ännu en nystart väntar inom kort. Kan tyvärr inte avslöja vad det är om det skulle visa sig att det går åt skogen. Men om jag lyckas kommer du som läser min blogg definitivt få reda på det.
Jag bestämmer mig för att veckans ord får bli nystart helt enkelt, utan vidare krusiduller. För nu slog det mig att även vårt vardagsrum ska få en nystart i sitt utseende- igår beställde vi en ny soffa. Givetvis dröjer det 7 veckor innan den kommer och förra helgen rök sista benet under soffan. Shit pommes frites om soffan går av på mitten innan dess. Vi har haft nuvarande soffa i 10 år och det är MÅNGA som suttit i den vid MÅNGA olika tillfällen. Just det ja, det är MÅNGA nätter någon har sovit i den också- om jag eller min man har snarkat för högt. Så den har verkligen fått slitas ut till sitt sista ben kan man säga.
Nystart är ett ord som känns fräscht på nåt sätt. Det känns som ett bestämt men bra ord. Vänligt men bestämt skulle man kanske kunna kalla det. Nystart säger: Nu är det dags. Punkt slut. Nystart är allt som är nytt och som inte fanns innan. Nystart kan vara något som fanns innan men byter form, så det blir nytt. Ibland har jag blivit “som ny”- det jag kallar för själslig/personlig utveckling. Det finns många sätt att bli ny på, det skulle ta tid att skriva ner alla sätt som existerar, så jag nöjer mig med det jag skrivit nu och sätter punkt för den här veckan.
Här kommer en symbolisk liten text, fångad i stunden om ordet nystart. Ett av alla olika sätt det ordet skulle kunna beskrivas på av mig själv.
Vad annorlunda allting blev när jag valde det nya
Och vilka kontraster det blev gentemot det gamla
Det som var före och efter är inte samma sak
Ett nytt sätt att tänka?
Ett annorlunda sätt att vara?
Ett enda litet föremål som får ett helt rum att kännas som nytt?
Vad som helst kan bli nytt
Vad som helst kan ändra form och bytas ut
bli
som
nytt
Tack & Kram
VECKANS VÄLJ ETT KORT (fre-fre)
☆ för personlig & själslig reflektion ☆
Oavsett om du väljer via siffra eller bild, så finns vägledningen längst ner i inlägget. Det går inte klicka på någon siffra eller bild, utan bara känn efter vilket/vilka du dras till och skrolla ner. Då budskapen är allmänna/generella är det inte en personlig läsning för någon specifik person.
Känn om du dras till siffrorna 1-3 eller skrolla ner & välj via bild 1-3.
Eller tänk på en fråga som du vill ha vägledning om.
Budskapet kan röra en eller flera områden av ditt liv- kropp och allt som ingår i vår vardag (hem, hälsa ekonomi, jobb, relationer). Men även din personlighet- tankar, känslor och beteenden. Känn in var budskapet resonerar hos just dig med ett öppet sinne för alla sidor av dig/ditt liv.
Du kanske dras till olika kort, då är det något i varje budskap som vill ha din uppmärksamhet. Det kan vara så att du just nu har lite olika saker på gång inom dig/inom olika områden av ditt liv.
Insikten kan komma i efterhand, även om du inte relaterar till budskapet precis när du läser det. Som att du kan känna att något stämmer men du vet inte hur/var det resonerar i dig/i ditt liv förrän efter några dagar/närmaste framtid.
Dagens budskap kan ha energier med sig från både närmast föregående och efterföljande dagar. Budskapet är en vägledning- ej någon spådom. Tack för idag! ❤
1.
2.
3.
Kort nr 1: När lusten och viljan är stark men det ändå känns som du tar ett steg framåt och två tillbaka, då är det dags att göra någonting annorlunda. Det är inte meningen att du ska ge upp, utan hitta ett annat sätt eller en annan väg. Det tar för mycket kraft och energi att hålla på med motstånd och blockeringar men frågan är om blockeringen sitter hos dig själv eller kommer från omgivningen? Bara för att nuvarande sätt inte funkar betyder det inte att du ska sluta/ge upp. Reflektera över vad det är som gör att du känner dig blockerad? Är det du som har en viss tanke om hur det ska vara och göras? Är det egna inre hinder som gör att du inte kan vara flexibel? Är du för fast vid att lösa motståndet/blockeringen så du glömmer att istället titta på saken ur ett annat perspektiv eller fundera på andra sätt?
Kort nr 2: Det verkar som att du pendlar fram och tillbaka emellan två olika saker och att det varit så ett tag nu. Ju längre tiden går, ju tyngre har det känts. Som att du har känt dig avstängd eller inte i kontakt med dig själv och undrat vad det är som gör att du inte kan ta ett enkelt beslut. Det känns helt enkelt jobbigt att inte kunna ta ett enkelt beslut. Ibland är det saker som behöver komma upp till ytan när det blir så här och ofta handlar det då om saker om dig själv, att förstå dig själv och orsak och verkan. Att förstå vad något beror på och varför. Reflektion: Är ett beslut så viktigt just nu eller kan det vänta tills saker har klarnat lite? Vad är det som gör att det känns som det är “nu eller aldrig”?
Kort nr 3: Något eller någon har fångat ditt intresse och det är som att det plötsligt blivit en del av din medvetna vardag. Det är som att du inte riktigt kan släppa det och som att du känner att något mer måste hända. Här blir det du själv som behöver ta kommandot och agera men fundera på hur du gör det bäst och framförallt vad som KÄNNS bäst att göra, inte gå på några “så här borde man, så här måste man”-regler. Genom att stanna upp och väga saker för och emot- sedan fortsätta- sen upprepa- så kommer du framåt i ett rättså bra takt. Vilka “borden” och “måsten” står i vägen för att du ska ta nästa steg? Vad skulle hända om du helt struntade i såna regler och lyssnade på magkänslan?
(Samtliga foto/bilder kommer från gratissidan Pixabay.se eller från mitt privata fotoalbum)







