Kontraster- Välj ett kort

Ibland känns det som jag är osynlig
Som om jaget är overkligt
Som om omgivningen pågår och man är bakom en glasruta och tittar ut
På alla som bara verkar fungera
Just nu trivs jag inte riktigt någonstans
Hur blev det så?
Jag märkte inte när det hände
Det bara kändes så när jag vaknade en dag

Ibland känns det som jag är oövervinnerlig
Som om det aldrig funnits några tvivel på mig själv
Som om allting som hänt fram tills nu hade en mening även om jag inte kan  förstå varför eller se helheten
Bara att veta det gör mig lugn och hoppfull
Just nu känner jag mig hemma överallt
Hur kan kontrasterna vara så stora?
Jag förstår ärligt talat ingenting
Det är väl det som kallas livet

VÄLJ ETT KORT

Välj ett kort mellan 1-3. Välj ett kort du dras till som “talar” till dig, skrolla ner och läs budskapet. Ta endast till dig det som vibrerar och känns igen nånstans i just ditt liv och låt resten vara. Det kan räcka med en enda mening som blir en vägledning just nu. Du kan tänka på en fråga som rör något område av ditt liv/dig, bestämma dig för att det ska gälla en viss dag/vecka. Om inte, är budskapet för NU-läget. Ha det gott till nästa Fina Fredag.

Kort nr 1: Luta dig tillbaka och ta det lugnt. Lita på att saker och ting faller på plats. Försök att inte kontrollera/styra saker eller göra saker av skuld, krav, förväntningar osv. Om något speciellt pågår i ditt liv just nu så gör det du kan och vill men inte mer. Då har du gjort ditt bästa. Så fort du gör saker som du egentligen inte vill/står för så faller du ur ditt flöde/hamnar i obalans. Om det är mycket och ofta så blir du splittrad. Du har dina egna värderingar/din syn att utgå ifrån så ofta det går och detta kan ingen ta ifrån dig eller tvinga dig att avsäga dig ifrån. Du kan gott unna dig att släppa sånt som egentligen inte är ditt och låta andra ta sitt ansvar. Ta inte på dig mer än du kan, orkar och vill. Stanna upp, känn och tänk efter, sakta ner, släpp det som inte är ditt och våga ha tillit.

Kort nr 2: Så var det detta med att våga se inåt. Det materiella kanske definierar vem du är utåt men vem är du inuti och vad är det just nu du behöver veta om själv? Om du är villig att förändra saker hos dig själv för att känna mer inre harmoni så kanske du behöver vara djupt i nån känsla eller sväva iväg och göra saker fast du inte vet varför, det är så du lär känna dig själv. Försök hitta den där nyckeln som gör att du förstår varför du är och reagerar på vissa sätt. Svaren du hittar inom dig själv kanske inte alltid är så roliga men med mer förståelse och medvetenhet öppnas också andra dörrar och du börjar se på saker/människor som du inte lagt märke till innan. Du har ställts inför utmaningar, tagit omvägar och gått vilse men du har också lärt dig något om du tänker efter. Insikter som är ovärderliga, relationer som blivit äkta och varaktiga. Vilka är dina skatter som inte räknas som materiella ägodelar? Ta dig tid att se vad du faktiskt är tacksam för.

Kort nr 3: På något plan/nivå/inom nåt område av ditt liv- det kan börja med endast en tanke som känns bra, bestämmer du dig för att gå en helt annan väg/göra något helt annat/agera på ett annat sätt än både du själv kanske och andra förväntat sig. Det blir som att du fått nog/inte är intresserad lika mycket längre/är uttråkad och börjar leta efter något/någon annan som skulle kunna vara en möjlighet till något nytt i ditt liv. Detta är något som du själv aktivt sätter igång genom en tanke och/eller en känsla. Du känner/kommer i alla fall att känna dig nöjd inuti. En bra känsla som du tänker följa/kolla upp mer runtomkring. Det är en insikt du får och det är troligt att du väljer att hålla den för dig själv, i alla fall så här i början. Du delar den i alla fall inte med vem som helst. Detta är början på något för din personliga utveckling för just nu behöver du stimulans av något slag, en ny energikick.

Kram ?? Kram ?? Kram ??

6 thoughts on “Kontraster- Välj ett kort

  1. Ja, det är det som kallas Livet!???
    Och jag har visst ännu mer att titta på inuti mig själv, enligt kort nummer 2??‍♀️
    Önskar Dig en fin helg!
    Kram

    1. Underbart ??. Det finns alltid nåt att upptäcka om sig själv, speciellt när man reagerar med motstånd emot något/någon. Det finns alltid nåt nytt att förstå, en insikt att få som är din skatt ?. Massa kramar ???

  2. Ja jag tror oxå det kallas livet.
    Kortet flög rakt in i mej, in i mitt inre.
    Sammanfattar precis det som är i mitt liv nu, frågor, tankar, logik, slump, genetik ska startautredning nu.
    Tack ?‍♀️

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *