Nu är det upp till mig- Välj ett kort

Jag som alltid pratar om att man ska ta hand om sina känslor, hur viktigt det är att låta alla känslor säga sitt och lära sig nåt av det. Speciellt dom disharmoniska känslorna. Jag som kommunicerar känslor i både tal, ord och handling. Som ofta slagits för sanningen och rätten till mina känslor. MEN samtidigt har jag har gjort tvärtom emot min kropp. Jag har tagit min kropp för given, räknat med den i alla lägen ???. Förut… men inte nu.

Dom senaste åren har jag blivit rädd för att förlora min kropp. Det har slagit mig hur lite jag har lyssnat på den, även efter att jag gick in i väggen. Jag gjorde starkt motstånd emot att kroppen inte gjorde som jag tyckte och ville. Jag har varit arg på min kropp för att den slutade ställa upp för mig och inte verkade vilja stå på min sida längre. Den hade helt enkelt fått nog av mig och allt jag höll på med. Min kropp hade blivit riktigt trött på mig. Det är inte speciellt många år sen som jag förstod att det var dags för mig att hålla tyst, sätta mig ner och lyssna på min kropps berättelse. Och när jag insåg vad och hur jag gjort mot min kropp så övergick ilskan i skam. Och efter skammen kom ledsenheten ?.

Många, inklusive jag själv, kan känna igen mig i ovanstående beskrivning fast i relation med en annan människa. Det slog mig att jag hade haft en osund relation med min kropp där min vilja var oerhört dominant, jag tvingade min kropp till mycket. Jag utsatte den för “farliga” situationer & relationer och brydde mig inte om hur den mådde, bara den utförde det jag bestämt att den skulle. Bara den betedde sig som jag krävde.Jag var inte närvarande, omtänksam eller tacksam överhuvudtaget. Ooops, vem vill ha en relation med en sån person i längden? Jodå, jag förstår precis hur det hela hänger ihop…. ???

Så vad är det då jag gjort emot min kropp? Jag har pressat min kropp miljoner miljarder gånger till det yttersta. Av vilka skäl? Alla omedvetna saker som jag trott att jag måste och borde, annars är jag inte tillräckligt snäll, bra och duktig. Alla saker jag själv velat göra. Alla saker som varit nödvändiga i vardagen. Min personlighet har såklart spelat in. Och självklart, alla mina känslor som verkligen slagit ner som blixten i min kropp som en fysisk reaktion ⚡?.

Hur blev det så här? Anledningarna är så många, komplexa och vävs ofta in i varandra och det spelar egentligen ingen roll när det gäller kroppen- det viktigaste är att jag förstått att det varit för ofta och under alldeles för lång tid.

Nuförtiden har jag och min kropp en bra relation men det har tagit ett tag att reparera den. För när man inser hur mycket något/någon faktiskt betyder och hur man själv betett sig- många gånger utan att reflektera- så vill man göra något åt det. Man är villig att göra vad som helst. Nuförtiden är det jag som lyssnar och gör som kroppen säger, alltså ombytta roller. För när man inser att något/något kanske inte kommer finnas för alltid så faller annat åt sidan. Jag hoppas att min kropp förstår att jag menar allvar, förstår att jag ändrat mig och litar på mig. Jag vill leva, inte bara överleva och jag vill göra det länge. Så länge det bara går. Och hur skulle det ens vara möjligt utan min kropp?…..?

VÄLJ ETT KORT

Välj antingen mellan siffrorna 1-3 ELLER skrolla ner och välj via bild 1-3 som du dras till, skrolla ner och läs dagens budskap. En del vill välja utan att se motivet och andra tittar hellre på en bild och väljer därefter. Du kan även välja att tänka på en fråga som rör något område av ditt liv. När du läser budskapet känner du också vad i texten du dras till och kan därmed få insikt/aha-upplevelse/vägledning.

Det kan också vara så att du dras till olika kort, då är det något i varje budskap som vill ha din uppmärksamhet. Kanske det är så att du just nu har lite på gång inom olika områden av ditt liv också. Kanske du inte dras till någon siffra, bild eller något i texten, då är du energimässigt inte i synk med dessa budskap. Ibland kan insikten komma i efterhand, även om du inte relaterar till budskapet precis när du läser det.

Dagens budskap kan ha energier med sig från både närmast föregående dagar och efterföljande, beroende på vad som pågår i ditt liv/inom dig just nu. Budskapet är en rådgivning/vägledning. Tack för idag ??!

Kort nr 1: Det är okej att chansa, att “kasta sig ut”. Du behöver inte alltid använda sunt förnuft. Du kanske förvånar dig själv efteråt, varför du inte gjorde det tidigare. Andra människor kan också bli förvånade då det inte är likt dig. Du känner att du inte kan vänta längre, du känner ett stort behov av att sätta igång något. Det enda du behöver se över är om det är ditt sanna jag eller om det är på grund av ett gammalt beteendemönster som du använt dig av tidigare som du av erfarenhet vet inte är bra i längden. Annars, tveka inte längre. Gör din egen förändring, ingen annan kan göra det åt dig. Något i ditt inre har längtat och väntat, ta ett första steg eller varför inte rusa iväg denna gången/för en gångs skull?

Kort nr 2: Just nu behöver du vara ett ljus, en ledstjärna. Ett stöd för någon annan eller ditt eget stora stöd inom något område av livet. Ta hjälp av din erfarenhet/kunskap/vetskap/sanning och stå säker i den, då tar du inte in andras åsikter/energi lika lätt. Var uppmärksam och håll fokus på vad som händer antingen inuti eller utanför dig, om något behöver sägas och/eller göras, håll dig balanserad. Håll din egen energi och din sanning oavsett. Att stå stabil i sitt eget ger mer erfarenhet och självkänsla/tillit till dig själv. Du har ett mål/en avsikt med någonting, håll fokus på det. Detta ger erfarenhet/kunskap som också kan användas till att hjälpa/inspirera andra, antingen nu eller vid ett senare tillfälle.

Kort nr 3Just nu kan det kännas som om du inte kommer någonstans. Som om ingenting händer. Du kanske undrar vad du själv håller på med, samtidigt som du ändå är på väg nånstans/håller på med någonting som du ändå vill. Du förstår att det här tillståndet inte för alltid och det är därför du fortsätter med något/någon. Det kan kännas som du varken har nåt att säga eller nåt mer att göra utan det bara rullar på. Inte en kamp utan mer känslan av att vara i “ekorrhjulet”. Du verkar ändå ha energi fast som om den inte riktigt kommer ut, du kanske önskar lite mer fart och snabbhet i det hela. Men eftersom du är på rätt väg med något/någon så går det inte att skynda på just nu. Var sak har sin tid.

Kram ?❤?????

6 thoughts on “Nu är det upp till mig- Välj ett kort

    1. Tack själv ??? för veckans feedback ?! Massa kramar ??⭐, hoppas du får en skön helg.

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *