När jag har gått och lagt mig eller när jag vaknar tidigt. Då- just då kommer ofta en massa ord som vill sägas och skrivas. Men det finns inte en chans att jag tänder lampan, hämtar & startar datorn eller tar fram en skrivbok då precis 😊.
Fast jag borde verkligen göra det för sen ångrar jag mig när jag väl sitter här och ska skriva veckans inlägg. Hur många gånger har det inte hänt? Idag är en sån dag. När jag hade så många ord som bara virvlade ihop sig ända inifrån och ville bli en text. Denna veckan har jag både lagt mig och vaknat på det sättet.
Varje gång tror jag att jag ska komma ihåg det. Formulerar och upprepar det för mig själv och tänker att det där var ju inte så svåra meningar att komma ihåg. Fast här sitter jag och minns ingenting. Inte ett enda ord, inte en enda rad av alla meningar som har radat upp sig som pärlband och känts så bra att bara få skriva ner. Inte för att skriva i en dagbok utan dela här på bloggen. Men nu blev det inte så idag.
Ett inlägg blev det ju trots allt denna fredagen. Faktiskt till och med med reflektioner som vanligt. Det kanske inte blev så dumt ändå nu när jag tänker efter. Det blev ju faktiskt exakt på mitt sätt även om det inte riktigt blev som jag hade tänkt. Men så är ju livet ibland och detta med att jag inte orkar skriva när det bästa dyker upp är ju inte precis nåt stort, gigantiskt problem. Just i stunden när jag skulle behövt skriva får jag inte glömma att det faktiskt finns en anledning till att jag ligger i sängen. När allt är nedsläckt och stilla och kroppen har landat. Eller när det börjar ljusna ute och jag är tacksam för att börja dagen inuti den stillheten. Hur som helst är ett sånt här “problem” lätt att leva med.
Väga för och emot, sånt stöter man på lite titt som tätt. Vet man varför man väljer eller väljer bort något behöver man aldrig ge sig själv dåligt samvete. Det där dömandet och skulden man är så bra på att mata sig själv med kan man helt enkelt bunta ihop, kasta i en säck och slänga på soptippen. Kräver alldeles för mycket och ger ingenting.
Tack 🙏😇🥰 för att du läste mina reflektioner denna veckan. VÄLKOMMEN tillbaka nästa fredag.
VECKANS VÄLJ ETT KORT (fre-fre)
Välj antingen mellan siffrorna 1-3 eller skrolla ner & välj via bild 1-3 som du dras till, skrolla ner och läs dagens budskap. Du kan även välja att tänka på en fråga som rör något område av ditt liv. När du läser budskapet känner du också vad i texten du dras till och kan därmed få insikt/aha-upplevelse/vägledning.
Budskapet kan röra en eller flera områden av ditt liv- vi är vår fysiska kropp, fysiska sinnen men också vår själ och allt som ingår i vår vardag (hem, ekonomi, saker, relationer). Vi är komplexa och mångsidiga- tankar, känslor, erfarenheter, övertygelser, mönster, personlighet…. Känn in var budskapet resonerar med ett öppet sinne för alla sidor av dig/ditt liv.
Det kan också vara så att du dras till olika kort, då är det något i varje budskap som vill ha din uppmärksamhet. Kanske det är så att du just nu har lite på gång inom olika områden av ditt liv också. Kanske du inte dras till någon siffra, bild eller något i texten, då är du energimässigt inte i synk med dessa budskap. Ibland kan insikten komma i efterhand, även om du inte relaterar till budskapet precis när du läser det.
Dagens budskap kan ha energier med sig från både närmast föregående dagar och efterföljande, beroende på vad som pågår i ditt liv/inom dig just nu. Budskapet är en rådgivning/vägledning. Tack för idag! ❤
Kort nr 1: Följ ditt känsloflöde. Vart för dig dina känslor? Varifrån kommer dom? Det kanske inte händer så mycket annat just nu i din vardag och då kan känslor komma upp till ytan- både sånt du stoppat in och sånt som fått ligga på hyllan som du skjutit på/som du väntat med som du hellre har lust med men att det varit fokus på något annat. Eller allt kanske går på rutin och känslorna får mer utrymme att dyka upp. Eller är det stopp med logiken, den kommer inte längre. Vilken känsla du än känner, hoppas du vågar undersöka den lite mer för du kan bli förvånad över hur mycket det ger. Kanske du kommer underfund med något du längtar efter eller förstår dig själv på ett annat sätt. Oavsett var dina känslor leder dig och vilka det är så har dom alltid något att berätta för dig. Målet med att vara tillsammans med och lyssna på en känsla kan vara att känna “aha” var/är det så/därför det blev så/jag gjorde så osv.
Kort nr 2: Att vistas i naturen skapar alltid ett lugn, även om hjärnan går på högvarv eller du är känslomässigt uppe i varv- så tar du in naturens energi omedvetet (eller medvetet). Att vara som naturen är också ett sätt att hantera saker. Att stå som ett träd stadigt när det blåser runtomkring. Att var sak har sin tid. Att försonas och acceptera förändringar (men samtidigt bearbeta). Naturen är bra på att låta saker bara vara som dom är och vi är en del av det naturliga livet eftersom vi har vår kropp. Den här veckan kan du antingen vara i naturen på det sätt som passar dig- promenera, luta dig emot ett träd, stå vid en sjö eller relatera till naturen när det “kör ihop sig”. Även djurens beteende som är väldigt enkelt jämfört med vårt, kan du jämföra med/relatera till som också handlar om enkelhet, vara här och nu, vad är viktigast osv.
Kort nr 3: Ibland är det nyttigt att ställa dig i mitten av ditt liv och sen titta på alla områden av ditt liv för att se om något behöver förändras på nåt sätt för att det ska vara i mer harmoni och i samklang med dig själv. Hur ser ekonomin ut? Känslomässigt? Mentalt? Relationer? Din fysiska kropp/hälsa? Vilka bitar anser du vara områden av ditt liv? Tar något för mycket energi just nu fast du skulle vilja vara mer i någon annan tårtbit? Du kan använda ett papper och rita en tårta med olika bitar och skriva vad du vill där. Samtidigt som du ser över detta blir du också uppmärksam på hur det faktiskt står till, vad du är nöjd eller inte nöjd med. Vilka förändringar kan du faktiskt göra som är realistiska som kan leda till något annorlunda? Gå in i mitten av din livscirkel och när du ser dig omkring, glöm inte att vara tacksam för allt som finns och funkar i ditt liv även om du vill ändra på/expandera något.
🤗❤KRAM❤🤗









Tack för denna fredags text och budskap🙏💗
Tack 🥰😇🙏😍!!!
Kraaaam 🤗❤
Tack för din berättelse och budskap. Är precis som du när jag ligger i sängen. Att skriva i djupvilande tillstånd blir inte av, bryts min vila har jag svårt att komma tillbaks till det tillståndet.
Dock har jag löst det med en röstinspelningsapp (smart recorder) som jag startar när jag lägger mig, appen har en funktion som heter skipp silens vilket göra att den bara är aktiv när det finns ljud att spela in. De nätter jag berättat mina drömmar/insikter brukar jag ha ca 30 minuters inspelning att lyssna igenom.
Smart och enkelt och behöver inte kliva ut ur min vila.
Hej 🙋♀️.
Oj, vilket bra tips 😮👏. Det har aldrig ens slagit mig att jag kan göra 😊. Jättebra ju! Tack 🙏 & ännu ett tack för att du läste bloggen denna fredag. Önskar dig en fin helg. Kramar från mig till dig 🤗❤🤗
Tack för inspelningstips, Karin💕🙏🏻