Dikten om då och sen- Välj ett kort

Jag visste bättre än att släppa ut all gråt
För vad skulle hända då?
En tsunami som skulle svepa med sig allt i sin väg
Ingenting skulle nånsin bli sig likt igen
Aldrig, aldrig, aldrig att jag skulle våga det
Då skulle jag flyta bort med allt skräp och krossas

Jag visste bättre än att släppa ut all ilska
För vem skulle jag bli då?
En vulkan som skulle explodera och täcka allt med lava och rök
Ingenting skulle nånsin bli som innan
Aldrig, aldrig, aldrig att jag skulle våga det
Då skulle jag säkerligen hamna i hettan och brinna upp

Jag visste bättre än att släppa ut all glädje
För vad skulle andra tycka då?
En vuxen som beter sig som ett barn, fantiserar och hittar på
Ingenting skulle nånsin kunna vara som förut
Aldrig, aldrig, aldrig att jag skulle våga det
Då skulle jag antagligen bli lämnad av alla och ensam för alltid

Till slut vågade jag
Till slut var det så jag valde att göra
Till slut kunde inget längre stängas in, det blev för trångt
Till slut blev det stora, läskiga något väldigt, väldigt bra ☆☆☆

TACK ❤️ för att du läste bloggen idag. Massa kramar till dig från mig ❤️❤️❤️

VECKANS VÄLJ ETT KORT (fre-fre)

☆ för personlig & själslig reflektion ☆

Oavsett om du väljer via siffra eller bild, så finns vägledningen längst ner i inlägget. Du behöver inte klicka på någon siffra eller bild, utan bara känna efter vilket/vilka du dras till. 

Känn om du dras till siffrorna 1-3 eller skrolla ner & välj via bild 1-3.
Tänk på/ställ en fråga 
om du känner för det.

Du kanske dras till olika kort, då är det något i varje budskap som vill ha din uppmärksamhet. Det kan vara så att du just nu har lite olika saker på gång inom dig/ inom olika områden av ditt liv.

Insikten kan komma i efterhand, även om du inte relaterar till budskapet precis när du läser det. Som att du kan känna att något stämmer men du vet inte hur/var det resonerar i dig/ditt liv förrän efter några dagar/inom närmaste framtiden.

Dagens budskap kan ha energier med sig från både närmast föregående dagar och efterföljande, beroende på vad som pågår i Ditt liv/inom Dig just nu. Budskapet är en rådgivning/vägledning- ej någon spådom. Tack för idag! ❤

1.

2.

3.

Kort nr 1: Det här budskapet handlar om att väga för och emot. Om att se under ytan, syna något/någon i sömmarna innan du tar ett beslut. Det kan även handla om något inom dig själv som du blivit uppmärksam på, som kanske behöver förändras/förnyas exempelvis ett mönster, ett beteende osv. Det är en väldigt skön känsla som kommer efteråt utav att ge dig själv tid att stanna upp och se/känna in vad som pågår i en situation/relation/inom dig. Du kan komma att få insikter, aha-upplevelser, igenkänning och förståelse som ger dig ett bättre “underlag” när du sedan tar ett mindre eller större beslut. Du kommer känna dig mer balanserad, lite mer HEL i situationen/relationen på så sätt att du liksom blir väldigt klar. Som att HELA du är med, inte bara antingen känslor eller förnuft eller tvärtom. Så när det är något som du funderar över eller behöver ta beslut om, du behöver kanske inte göra som du brukar. Ta ett steg tillbaka och väg lite extra tills balansen är jämlik mellan förnuft, känsla i förhållande till situationen/relationen.

Kort nr 2: Här kommer ett budskap om balans och stabilitet. Att något är på väg att lösa sig, bli bättre, en positiv förändring. Allt du behöver göra är att fortsätta vara medveten om var du står, justera om det behövs. Det kan vara att läsa av dig själv känslomässigt och ändra nåt litet så att du återigen känner dig stabil. Har du bestämt dig för något och det känns bra så håll fast vid det. Förändras något antingen inom eller utanför dig, ta ställning och utgå ifrån det nya läget, behåll bestämdhet, fokus och stabiliteten så blir det här du kan relatera till bra. Ibland behöver man bekräfta med sig själv var man står och det är då det blir så bra. Det kan ta tid, det kanske inte märks så mycket i början men när du agerar av omtanke till dig själv (utan att köra över andra, vara egoistisk osv) så blir resultatet på ett eller annat sätt, i någon form positivt. 

Kort nr 3: Det kan kännas lite svajigt. Du kanske behöver be om hjälp med något, säga nej. Det kan vara svårt, det kan ligga mycket bakom att du känner så här. Något som påminner om nåt som hänt tidigare, något/någon som skapar en svag oro inom dig osv. Här kan det handla om att öppna upp, antingen om det är någon känsla du har angående något/någon som du inte erkänt för dig själv eller ta till förnuftet. Du vet säkert själv vilket du skulle behöva just nu. För ibland “fastnar” man och det kan vara så att du behöver ge dig själv råd som om du skulle sagt det till någon annan. Vad hade du sagt till någon om den berättade det du är i nu? Någon annan kanske kan ge dig exakt det du behöver just nu om du öppnar upp dig för både hjälp och ny input.

♡ Stay calm, enjoy Life ♡

4 thoughts on “Dikten om då och sen- Välj ett kort

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *