Önskelista- Välj ett kort

Jag har ofta skrivit om hur viktigt jag tror det är att inte stänga inne känslor. Varken dom lätta eller tunga. Det tar väldigt mycket energi att vara rädd för sina känslor eller inte bry sig om dom. Dom hittar nämligen alltid vägar ut på nåt annat sätt, det kan till och med vara svårt att förstå att exempelvis ett beteende har med en djupt instängd känsla att göra. Känslor är vänner brukar jag säga. Dom kan vara brutalt ärliga men dom vill att kropp & själ ska må bra.

På tal om att inte stänga känslor inne där man då oftast pratar om obearbetade saker som man inte hinner, orkar, vill, bryr sig om, förnekar, är rädd för- så kan det också finnas härliga känslor som inte heller får komma fram i ljuset.

Så därför tänkte jag be dig ta fram papper & penna och skriva en lista på sånt du önskar dig. Du kommer märka hur ofta en tanke eller röst säger att det där kan du inte skriva, det där är inte möjligt. Den tanken/rösten kanske till och med skrattar åt dig och till slut börjar du hålla med den. Du kanske då lägger undan papper och penna och tänker-  äsch vad löjligt. Tanken/rösten vill hjälpa dig genom att varna dig och försöka övertyga dig till varje pris. Men handlar det inte om ren överlevnad, fara för livet eller en massa oönskade konsekvenser, så tycker jag att man ska försöka säga till tanken/rösten: Jag hinner inte med dig nu, jag håller på med annat….

Tillbaka till instängda positiva känslor som bara längtar efter att komma ut (likaväl som ledsna, arga, rädda känslor). När du har skrivit en lista på saker du önskar och det kan vara vad som helst- gör ingen skillnad på önskningar, exempelvis en relation, något materiellt eller hos dig.
Jag önskar (att)….
Sen kan du titta på lappen och se att detta fanns inom dig. Det fanns önskningar, drömmar och någon längtan. WOW! Det spelar ingen roll om det är ouppnåeligt och omöjligt just nu. Det visar på ett frö av att du önskar förändring eller mer av (eller mindre av 😉 )…. Det visar något om dig och jag tror också att denna typ av övning gör något med dig även om du lämnar övningen och återgår till vardagen.

Du kan spara listan och ta fram den om typ 6 månader. Har något förändrats i ditt liv som liknar eller matchar det du skrev? Har du gjort omedvetna eller medvetna saker som gett mindre eller större förändringar just för att du skrev listan och den famns med dig nånstans i bakhuvudet? Har något av det du skrev blivit sant eller lite sant? Är det något du vill ändra, stryka eller lägga till på din lista nu när du läser den flera månader senare?

Tack för att du läste bloggen denna vecka. Massa kramar till dig från mig ♡♡♡

VECKANS VÄLJ ETT KORT (fre-fre)

☆ för personlig & själslig reflektion☆
Oavsett om du väljer via siffra eller bild, så finns vägledningen längst ner i inlägget. Du behöver inte klicka på någon siffra eller bild, utan bara känna efter vilket/vilka du dras till. 

Känn om du dras till siffrorna 1-3 eller skrolla ner & välj via bild 1-3.
Eller tänk på en fråga som du vill ha vägledning/svar på.

Budskapet kan röra en eller flera områden av ditt liv- kropp och allt som ingår i vår vardag (hem, hälsa ekonomi, jobb, relationer). Men även DIG. Känn in var budskapet resonerar hos just dig med ett öppet sinne för alla sidor av dig/Ditt liv.

Du kanske dras till olika kort, då är det något i varje budskap som vill ha din uppmärksamhet. Det kan vara så att du just nu har lite olika saker på gång inom dig/ inom olika områden av ditt liv.

Insikten kan komma i efterhand, även om du inte relaterar till budskapet precis när du läser det. Som att du kan känna att något stämmer men du vet inte hur/var det resonerar i dig/ditt liv förrän efter några dagar/närmaste framtid.

Dagens budskap kan ha energier med sig från både närmast föregående dagar och efterföljande, beroende på vad som pågår i Ditt liv/inom Dig just nu. Budskapet är en rådgivning/vägledning- ej någon spådom. Tack för idag! ❤

1.

2.

3.

Kort nr 1: Detta kort innehåller en hel del känslor angående någon/något. Var ska du göra av dom? Låt dom få slå rot, erkänn dom. Låt dom få göra något nytt än att vara inuti dig. Låt dom få komma upp och ut i ljuset. Lite liknande som inlägget handlade om idag. Det känns som det antingen skulle kunna vara någon form av ilska eller lust/passion (vilket inte behöver handla om en person utan ett “brinnande” intresse). Väx med känslan och försök kanalisera den på något sätt. Det kommer bli ett resultat som innebär inre och/eller yttre förändring på sikt om du är ärlig och låter den få vara en del av ditt liv tills den antingen försvinner och blir förstådd om det är det som är målet eller kommer till nästa fas av förändring/transformation.

Kort nr 2: Det här budskapet vill säga att du klarar något själv utan hjälp ifrån någon annan eller göra som någon annan gör. Det uppmanar dig att göra på ditt sätt och gå din väg. Det kan vara smidigt men troligtvis är det något litet hinder, antingen i form av en annan person, något inom dig som sätter stopp eller yttre omständigheter. Är det så att du jämför dig med någon annan så tänk på att ni kanske har olika personlighet och/eller olika förutsättningar. Det är något just nu i ditt liv som ska göras på ditt sätt i alla fall och vad du behöver göra, förändra eller släppa/sluta med för att det ska vara just ditt sätt är något du kan reflektera över. Det kan behövas en kort tid för att låta det landa och hitta vad/vilket sätt/hur du vill och var du står. Liten hint om att också ha tålamod med och i dig själv.

Kort nr 3: Nu känns det som det blir full fart, mycket som händer i dig och/eller runtomkring. Låt inget eller ingen stoppa dig och din energi. Kör, bara kör när du får inspiration och motivation, idéer eller känner väldigt mycket för något. Det är som det där ögonblicket innan något går över till något annat. Vet du vad det är som ger dig denna energi? Kanske det visar sig under veckan om du inte vet just idag. Du kanske slår dig fri, tar mod till dig, tar tag i något du tänkt längre- ja, det finns många saker som frigör energi. Nu finns inte utrymme för att ta på dig masker eller spela roller, kör på att vara DU. Det finns också insikter och förståelse för något som kan landa i dig, du förstår något om något/någon/dig själv och det är en lättnad som också ger dig mer energi.

♡ Everything will be okey ♡

4 thoughts on “Önskelista- Välj ett kort

  1. En bra dag att skriva ner önskningar. Fullmåne och Månförmörkelse.
    Tid Tålamod Tacksamhet Tillit.
    Tack för budskap!
    Kram

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *