God jul, gott nytt år- Välj ett kort

Nu har jag jullov. Därför tänker jag inte göra mina vanliga saker, som exempelvis jobba eller skriva min blogg. När jag är ledig försöker jag bryta så många rutiner jag kan, såklart inte alla, för då funkar ju ingenting. Men dom som går i alla fall. För dels är det skönt att göra lite annorlunda men också uppskattar man på nåt sätt dom där vardagsrutinerna sen igen.

Om jag backar bandet lite och ser tillbaka på året som gått så vill jag nog säga att det är rätt likt förra året, alltså 2019. Jag har fått grymt många insikter om både mig själv och andra människor men också om livet- i stort som smått. Ibland undrar jag hur mycket som ryms i en enda människa. En sak som skiljer sig från föregående år är stillheten. Det har infunnit sig ett lugn på alla plan i mitt liv. Om det nånsin varit så, så var det väldigt längesen i alla fall. Stillhet behöver inte betyda att ingenting händer, det är inte alls på det sättet jag menar. Kan nog bara beskriva det symboliskt ungefär så här: Det regnar, stormar och åskar. Sen avtar det och himlen blir blå och solen fyller himlen och allt stillas.

Den där stillheten har inte kommit flygande av sig själv och landat i mitt knä. Nä, jag har varit tvungen att öppna dörren och släppa ut en massa annat för att stillheten skulle vilja stiga innanför min dörr. Det kan ha varit materiella saker men likväl tankar, känslor och mönster. Allt som blivit för gammalt och inte är till någon nytta. Jag måste säga att insikterna för det mesta inte kommit gratis, jag har i stort sett fått nästan alla genom utmaningar av olika slag. Ibland har utmaningarna varit yttre men lika ofta inre. Oavsett vilken av dom så har det handlat om nån slags glöd, en vilja, ett mod och faktiskt en stor omsorg om mig själv och mitt liv här på jorden. Att vilja göra det bästa och inte bara för andra, utan också för mig själv. Att vara mitt bästa också. Och såklart en längtan….

I prövningar och utmaningar så längtar man ju så väldigt mycket efter motsatsen. I prövningar och utmaningar är motsatsen väldigt avlägsen och osynlig. Men så plötsligt finns den bara där och man undrar hur det kommer sig. Och när man ser tillbaka på alla dom där små, små sakerna man gjorde som man trodde inte räknades eller gjorde nån skillnad- så förstår man hur mycket vilja, mod och längtan som krävs för att förändra. Oavsett hur många veckor, månader eller år det tog…. Eller timmar….

Så om jag ska summera året som gått får det nog bli med orden uppskattar och tackar mig själv.

Tack ALLA godingar som tagit sig tid att läsa min blogg 2020- en gång eller flera. Vi “ses” igen den 8 januari- en fredag såklart!

God jul & Gott nytt år & massa miljoner kramar ???❤❤❤.

VÄLJ ETT KORT 

Välj antingen mellan siffrorna 1-3 eller välj via bild 1-3 som du dras till, skrolla ner och läs dagens budskap. Du kan även välja att tänka på en fråga som rör något område av ditt liv. När du läser budskapet känner du också vad i texten du dras till och kan därmed få insikt/aha-upplevelse/vägledning.

Det kan också vara så att du dras till olika kort, då är det något i varje budskap som vill ha din uppmärksamhet. Kanske det är så att du just nu har lite på gång inom olika områden av ditt liv också. Kanske du inte dras till någon siffra, bild eller något i texten, då är du energimässigt inte i synk med dessa budskap. Ibland kan insikten komma i efterhand, även om du inte relaterar till budskapet precis när du läser det.

Dagens budskap kan ha energier med sig från både närmast föregående dagar och efterföljande, beroende på vad som pågår i ditt liv/inom dig just nu. Budskapet är en rådgivning/vägledning. Tack för idag ??!

Kort nr 1: Du är inne i en förändringsfas av något slag (idéer, känslor, tankar) som kan vara nya och/eller ovana, som om du ser något på ett nytt sätt och/eller får klarhet över. Lita på det du känner så kommer det dyka upp möjligheter att förstå mer med tiden. Du kan behöva läsa, höra eller träffa någon som kan och vet lite mer om det som pågår inuti dig/i ditt liv just nu, någon att bolla med, någon som kan ge dig sin synvinkel och såklart någon du känner dig trygg med. Kanske en insikt om dig själv, något som hänt i ditt liv eller något helt nytt som fångar ditt intresse. Oavsett om du känner dig låg eller glad i den här förändringsfasen så finns det alltid trygghet i att genom alla tider har människor varit där du är nu på olika sätt. Du kan få tecken på olika sätt genom drömmar, en låt som upprepar sig, saker du ser och hör som du känner betyder nåt. Eller stöter du på något/någon som öppnar dörren lite mer. 

Kort nr 2: Nu behövs stillhet och lugn för att tysta tankar och hjälpa kroppen att slappna av. Ta varje tillfälle i akt att ha egentid. Antingen är det saker & ting du inte haft tid att reflektera över/landa i, eller så är det så att du behöver bara vara. Ingenting annat. Tankar och känslor behöver få finnas och även accepteras för vad dom är och att dom är okej. Men ibland behöver man stilla tankar och känslor och hitta den där tystnaden. I den får du kontakt med en annan slags klarhet, ett inre vetande om hur saker och ting ligger till. Det är sånt som inte längre går att räkna ut och fixa med praktiskt. Spendera tid med dig själv och kanske du upptäcker något bakom allt sus & brus från omvärlden och dina egna tankar & känslor. Fyll dig själv med inre lugn för att sen ta nya tag, komma tillbaka lite mer hel och ihopsamlad. 

Kort nr 3: Följ dom där impulserna, den där lusten när du får den. Säg inte att du inte hinner eller orkar. Du behöver input av livsenergi, sånt som gör dig glad, sånt som får dig att tappa bort tid och rum. Var också nyfiken och öppen för nya saker om första reaktionen är positiv och säg inte att du inte kan eller får. Leta upp ditt inre barn, våga även om du är vuxen. Det kan också handla om drömmar du har, sånt du längtar efter som du inte tillåter dig att vara i. Där du säger till dig själv att det inte är nån idé, att det inte är möjligt osv. Det handlar också om att våga och tillåta dig själv. Det är känslan som räknas och är känslan bra så följ den, om så bara i fantasin. En känsla är energi och sköna känslor skapar den energin i dig och omkring dig i ditt energifält. Det spelar ingen roll om det är en “småsak” som bara du vet. Följ ditt hjärta, din puls, det som ger dig livslust.

????????????????

4 thoughts on “God jul, gott nytt år- Välj ett kort

  1. Tack för veckans budskap! Valde två kort?

    Önskar dig en avkopplande ledighet?
    Tack för 2020❣️Kram

    1. Hej. Ja, det får man gärna göra ?. Jag valde 2 kort förra veckan.
      Tack för 2020 och välkommen att läsa bloggen 2021 ??. Hoppas du får en fin nyårsafton.
      Kramar till dig från mig ?❤

  2. Tack Hanna ❤️??? jag har också svårt att välja, blir två kort för mig också ?? Stor förändringsfas just nu ???? kram ❤️

    1. Då behövde du dessa två kort ?. Önskar dig en god fortsättning ??. Stooor kram ? & tack för din feedback och fina kommentarer 2020! ??
      ?❤?❤

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *