Näst sista fredagen innan semesteruppehåll, eller sommarlov som jag föredrar att kalla det. Det låter mycket härligare på nåt sätt.
Minns du något av mina inlägg som jag skrivit i samarbete med Gabriell Glans, vd på Mind & Water? Nu har vi kommit fram till vårt sista inlägg tillsammans och jag är oerhört glad att Gabriell tackade ja till min lilla idé om en liten mini-intervju angående hennes Mandala-målarböcker ❤️.
(Länk till tidigare inlägg: Syssla för själen- Välj ett kort & Mandala & Mindfulness- Välj ett kort )

Håll till godo, här kommer intervjun med härliga Gabriell 🙂
När fick du idén om att skapa/designa mandala-målarböcker?
Hur kommer det sig att du fastnade för just temat “mandala”?
Vad har varit det roligaste i processen- från idé till färdiga målarböcker?
Hur använder du dig av mindfulness i ditt liv?
Har du någon ny idé/ något nytt projekt på gång just nu?
Var hittar man dig och mer info om dina målarböcker på sociala medier?
Till sist, vill du hälsa något till dom som läser detta inlägg och/eller läst tidigare inlägg som handlat om dina mandala-målarböcker? ????
TACK snälla Gabriell för samarbetet och mini-intervjun. Önskar dig STORT lycka till med dina målarböcker & projekt (nuvarande och kommande) ❤️❤️❤️
TACK för att DU läste min blogg denna fredag! ❤️❤️❤️
Hoppas du kikar in här fredag v 27- därefter blir det 4 veckors sommarlov :).
VECKANS VÄLJ ETT KORT (fre-fre)
☆ för personlig & själslig reflektion ☆
Oavsett om du väljer via siffra eller bild, så finns vägledningen längst ner i inlägget. Du behöver inte klicka på någon siffra eller bild, utan bara känna efter vilket/vilka du dras till.
Känn om du dras till siffrorna 1-3 eller skrolla ner & välj via bild 1-3.
Eller tänk på en fråga som du vill ha vägledning/svar på.
Budskapet kan röra en eller flera områden av ditt liv- kropp och allt som ingår i vår vardag (hem, hälsa ekonomi, jobb, relationer). Men även DIG. Känn in var budskapet resonerar hos just dig med ett öppet sinne för alla sidor av dig/Ditt liv.
Du kanske dras till olika kort, då är det något i varje budskap som vill ha din uppmärksamhet. Det kan vara så att du just nu har lite olika saker på gång inom dig/ inom olika områden av ditt liv.
Insikten kan komma i efterhand, även om du inte relaterar till budskapet precis när du läser det. Som att du kan känna att något stämmer men du vet inte hur/var det resonerar i dig/ditt liv förrän efter några dagar/närmaste framtid.
Dagens budskap kan ha energier med sig från både närmast föregående dagar och efterföljande, beroende på vad som pågår i Ditt liv/inom Dig just nu. Budskapet är en rådgivning/vägledning- ej någon spådom. Tack för idag! ❤
1.
2.
3.
Kort nr 1: Som det känns just nu verkar det vara något som är “i vägen”, som stör på något sätt. Det kanske är något som trappats upp, så att det från början inte kändes som “en grej” men att det nu blivit det. Eller är det preci så att du börjat uppmärksamma det och känna av det. Det påverkar dig mentalt och känslomässigt och ju längre tiden går, ju sämre kommer det kännas. Oavsett om det är något som pågått en kortare eller längre tid är det dags att göra någonting åt det. Vägledningen är att gå in i dig själv. Ställ dina frågor som du behöver svar på för att ta reda på var du egentligen står. Håll inte inne med något, var ärlig för det är så du kommer fram till vad du vill göra åt det. Vad känner du? Vad vill du? Finns det något problem/hinder inuti dig eller utanför? Det som “stör”/är i vägen behöver tas om hand innan det påverkar dig för mycket. Även en liten grej kan vara svår att ta hand om och varför är det så?
Kort nr 2: I det här läget är det din viljestyrka som behövs. Det gäller att inte ge upp, att inte tappa tålamodet utan att bara “köra på”. Påminn dig själv om varför du vill/behöver detta och hur det kommer kännas när det är klart. Det kommer mer lugn i situationen, så gör bara ditt bästa plus inte för mycket och inte för lite. Det kan också vara bra att tacka nej och avstå ifrån annat när du är inne i någonting för att behålla balansen. Det här budskapet kändes kort och bestämt- att bara fortsätta. Det skulle kunna bli en kort period av inre stress så en sak i taget och fokus så är det lugnare fas på G.
Kort nr 3: Du vet redan men du kan lägga alldeles för mycket tid och energi på att vända ut och in på saker, tvivla på dig själv och till och med döma/lägga skuld på dig själv. Det kan såklart också handla om någon i din närhet som får dig att känna så. Men nu är det dags att bestämma dig för att det räcker. Nu får det vara nog helt enkelt. Kanske lättare sagt än gjort men acceptans och att se något för vad det är och hur det blev som det blev kan underlätta så att du är mer okej och förlåtande emot dig själv. Är det något specifikt detta handlar om så kanske du behöver hitta svar i det förflutna, något/någon du behöver försonas med. Du kan behöva stå på dig i någon situation men det kan likaväl handla om att du behöver vara mer vänlig emot dig själv och stå på dig med det.
♡ Happiness is an inside job ♡








Tack för detta????
Skrattar åt det budskap jag valde denna vecka. “Ja, nu får det vara nog med att vända ut och in på saker” med mera….????
Ha det fint när du får ditt sommarlov☀️
Hejsan svejsan ❤️. Ja, ibland är budskapet klockrent hahaha. Tack snälla för att du tog dig tid att skriva några rader även denna vecka. Massa kramar ❤️❤️❤️