Mindfulnessövning- Välj ett kort

Den här mindfulness-övningen kallas “Följ formen”. Som du vet behöver mindfulness- och att transportera sig tillbaka till nuet inte innebära en lång meditation, förberedelser eller ritualer. Vi har en förmåga att krångla till saker alldeles för mycket eller tror vi att vi behöver det, för vi har sett eller hört något som benämns som “det rätta sättet” att göra någonting på. Deta skapar ofta osäkerhet och det blir lätt att man låter bli för att man inte riktigt litar på/tror att man gör rätt. Jag tycker verkligen att uttrycket “I det enkla bor det vackra” gäller för väldigt många saker/situationer.

Övningen går helt enkelt ut på att ta något du har hemma, något du tycker om, något du inte tänkt på, något som påkallar din uppmärksamhet inför övningen. Din egen kropp eller en del av den kan också användas i övningen. Bestäm dig för vad du vill följa formen på och sätt igång.

Följ formen av det du har valt med ett pekfinger. Låt rörelsen vara stillsam och låt ditt sinne uppmärksamma/fokusera endast på känslan av det du följer formen av. Fortsätt så tills du är helt närvarande med det du valt. Det finns inga tankar, bara rörelsen här och nu. Forsätt tills du knappt märker dina andetag eller tills du upptäcker att andetagen har justerats utefter rörelsen. Fortsätt och låt fingret följa formen upp och ner, hit och dit, som det faller sig. Du kan blunda eller bara fästa blicken någonstans. Fortsätt tills du känner en skillnad i andetagen och kroppen, att något ändrats sen du startade övningen. Tills du känner dig “ihopsamlad”.

Fortsätt dagen med en uppdaterad närvaro.

Tusen tack för att du läste min blogg denna veckan 😇❤️😇. Läs gärna tidigare mindfulness-övningar-inlägg och varmt välkommen tillbaka om 1 vecka ⭐️.

Minireflektionsövning- Välj ett kort

Fortfarande skrivkramp- Välj ett kort

Kram till dig från mig 🤗❤️🤗.

VECKANS VÄLJ ETT KORT (fre-fre)

☆ för personlig & själslig reflektion ☆
Oavsett om du väljer via siffra eller bild, så finns vägledningen längst ner i inlägget. Det går inte klicka på någon siffra eller bild, utan bara känna efter vilket/vilka du dras till och skrolla ner. Då budskapen är allmänna/generella är det inte en personlig läsning för någon specifik person. 

Känn om du dras till siffrorna 1-3 eller skrolla ner & välj via bild 1-3.
Eller tänk på en fråga
 som du vill ha vägledning/svar på.

Budskapet kan röra en eller flera områden av ditt liv- kroppen och allt som ingår i vår vardag (hem, hälsa ekonomi, jobb, relationer). Men även DIG, din personlighet– tankar, känslor, olika delar av dig som interagerar. Känn in var budskapet resonerar hos just dig med ett öppet sinne för alla sidor av dig/Ditt liv.

Du kanske dras till olika kort, då är det något i varje budskap som vill ha din uppmärksamhet. Det kan vara så att du just nu har lite olika saker på gång inom dig/ inom olika områden av ditt liv.

Insikten kan komma i efterhand, även om du inte relaterar till budskapet precis när du läser det. Som att du kan känna att något stämmer men du vet inte hur/var det resonerar i dig/ditt liv förrän efter några dagar.

Dagens budskap kan ha energier med sig både från närmast föregående dagar och efterföljande, beroende på vad som pågår i Ditt liv/inom Dig just nu. Budskapet är en rådgivning/vägledning- ej någon spådom. Tack för idag! ❤

1.

2.

3.

Kort nr 1: Om du gör en förändring den här veckan (kan vara något du tänkt på och vet, eller kommer på under veckans gång) så gör den direkt. Tveka inte. Så fort du förstår exakt vad du behöver göra, minns då att det inte alltid behövs tänkas igenom. Så länge du kan se konsekvenser och att dessa inte innefattar att du eller någon annan mår dåligt. Så sunt förnuft såklart. Men att fundera alltför länge just nu behövs inte utan det är mer att något behöver hända som gör att du KÄNNER att något händer och att det känns bra om du förstår hur jag menar. Om man börjar tänka för mycket eller ifrågasätta det man känner så stoppas den process som från början var att energi vill omsättas i handling. En idé, en impuls som ger dig inspiration, lust och en känsla av YES! Tänk inte på vad någon skulle tycka. Tänk inte på att det inte är likt dig. Kör, bara kör (med det sunda förnuftet, respekt för andra och dig själv).

Kort nr 2: Även om det inte känns som att något händer just nu så sker lite i taget. Eller är det den meningen du behöver ta till dig. Att göra en sak i taget. Att ta hand om en känsla i taget. Det kan upplevas som att från att ha varit lugnt till att det “drar igång” och att då mer medvetet välja på vad och på vem du lägger din energi. Det finns saker du behöver låta vara, dom är inte bra för dig, ger dig inget, fyller inget behov. Det är dags att låta gå och se vad som händer och vem du är utan det som inte längre behövs. Det vanliga när man “låter vara” är att det kommer upp båda tankar, känslor och beteenden att reflektera över/känna sig igenom. Det är en process som får ta den tid den tar. Påminner dig om att komma det är dags att du bestämmer över din egen energi och att därför skala bort. Du märker hur nödvändigt det är när din energi inte räcker till, du känner dig splittrad och inte mår bra, känslan av du tappat bort dig själv. 

Kort nr 3: Den här veckan påminns du om hur det kan bli när saker går på rutin, nästan som att du känner dig avtrubbad eller du gör saker som en robot. Som att du inte riktigt är “med” för att det bara rullar på och du kan det du håller på med. Antingen kan du “komma tillbaka” genom att rikta din uppmärksamhet tillbaka till rummet, till hur din kropp känns och rörelserna i det du gör. Japp, mindfulness. Ett annat tips för att KÄNNA en känsla av att du är med är att påminna dig själv om varför du gör det du gör. Kanske vissa saker känns så tråkiga och upprepande men du behöver för att kunna leva (pengar). Fundera den här veckan på var och när du behöver “få in” mer “själ” i vardagen. Det tredje tipset-eftersom vardagsgrejer trots allt behövs göras- är att säga stopp till dig själv och göra nåt du hellre hade lust med. INTE då lyssna på den där rösten/viljestyrkan som trots allt vill att du ska göra “precis som vanligt”. I dagens samhälle är det många som blir stressade om dom inte gör saker direkt, enligt rutin- hur känner du med det? Många kan inte slappna av om dom inte gör det nödvändiga först men är sen då oftast för trötta för att göra nåt för kropp och/eller själ. Hur kan du föra in mer kreativitet och lust i även den tråkigaste syssla eller genom att skippa en tråkig syssla?

♡ Be where you are at any moment ♡

(Samtliga foto/bilder kommer från gratissidan Pixabay.se eller från mitt privata fotoalbum)

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *